Kategorie: Aktuality, Tématické články

Velikonoce s bezlepkovou dietou

Velikonoce s bezlepkovou dietouVelikonoce jsou svátky, které jsou u mnoha lidí velmi oblíbené. Malovaná vajíčka, beránek, mazanec, cukroví a pomlázka jsou zpravidla radosti pro děti a štamprle nebo i více štamprlat dobré pálenky pro dospělé. Ale co si z velikonoc užijí celiaci na bezlepkové dietě?

 

 

Tak jako vánoce i velikonoce je možné připravit v bezlepkové variantě bez větších problémů. Vajíčka jsou bezlepková a malováním a barvením se na tom nic nezmění. Beránek se zpravidla peče z piškotového těsta nebo z těsta na biskupský chlebíček a obojí je možné připravit bezlepkové variantě. Zabrat dá ale mazanec, protože kynutá těsta v bezlepkové variantě jsou náročná na zručnost a vyžadují už nějaké ty zkušenosti. Ale přesto bezlepkový mazanec na velikonoce u celiaků chybět nemusí. A ti méně zkušení ho můžou koupit hotový. Není vždy úplně jednoduché ho sehnat a obvykle není tak dobrý jako domácí, pokud to někdo opravdu umí, ale přesto je to řešení. Podobně je to s cukrovím. V některých domácnostech se velikonoční cukroví nepeče, ale někde ano. Tady platí stejné pravidlo jako u vánočního cukroví. Běžné linecké a podobné ořechové, vaflové nebo perníkové těsto je možné připravit bez problémů v bezlepkové variantě.

 

A jak je to s tím štamprletem?

 

Většina destilátů lepek neobsahuje. I u destilátů, které se vyrábějí z obilných sladů, např. vodka nebo whisky není třeba se lepku obávat, protože destilací lepek neprojde. Pokud se tedy do destilátu po destilaci nic nepřidá, je destilát pro celiaků zcela bezpečný. Ovocné destiláty jako jsou slivovice, hruškovice, meruňkovice a mnohé další jsou pro celiaky naprosto neškodné.

 

Stejně tak je to i s vínem. Víno lepek neobsahuje. Nebezpečí se může skrývat jen v různých vinných nápojích, některých nízkoalkoholových šumivých vínech a laciných vínech, kde může být ječný slad.

 

Pivo obsahuje ječný slad, a tedy je pro celiaky nevhodné. Na trhu jsou ale i bezlepková piva a to jak běžná, tak bezalkoholová.

 

Velikonoce jsou tedy pro celiaky svátky, při kterých je velké omezení nečeká a je možné si je užít jako ostatní zdraví lidé. Jen je třeba nepodlehnout pokušení a neochutnat babiččiny Boží milosti nebo lákavě vyhlížející mazanec s tím, že „pro jednou se nic nestane“.