Kategorie: Aktuality, Vánoční pečivo, Tématické články

Vánoce s bezlepkovou dietou

Vánoce s bezlepkovou dietouVánoce jsou krásné svátky, které v naší zemi slaví většina lidí. Každý je prožívá jinak, ale zpravidla s sebou nesou konkrétní symboly. Jedním ze symbolů vánoc je štědrovečerní večeře, tj. smažený kapr a bramborový salát, cukroví a vánočka.

 

 

 

Vánoce bývají jedno z prvních témat, o kterých celiaci mluví po stanovení diagnózy. Většinou jsou to obavy. Obavy o to, jak uvařit bezlepkovou štědrovečerní večeři, ať už je to ten tradiční kapr a salát, nebo i jiné jídlo, jak upéci cukroví a zda je vůbec možné upéci bezlepkovou vánočku. Možné je v tomto případě všechno. Chce to je trochu trpělivosti a dovednosti.

 

Kapr lepek neobsahuje a na trojobal se dá bez problémů použít jakákoliv bezlepková mouka, která dostupná v obchodech. Vajíčko je bezlepkové a strouhanka se dá buď podomácky vyrobit z bezlepkového pečiva, jako se to dělá u běžné lepkové strouhanky nebo se může použít kukuřičná. Kukuřičná strouhanka se dá už dneska koupit ve většině supermarketů. Ale je poměrně dost hrubá, takže je lepší jí více podrtit. Ideální je na to tyčový mixér, resp. nádobka s otočnými noži. Na trhu je také možné koupit hotovou bezlepkovou strouhanku, ale je méně dostupná a má mnohem vyšší cenu nežli kukuřičná. Ať už si hospodyňka vybere jakoukoliv variantu, bezlepkový smažený kapr bude od toho „lepkového“ k nerozeznání. Podobně je to i se salátem. Většina potřebných ingrediencí je přirozeně bezlepková. Jen je potřeba ohlídat uzeninu, majonézu, okurky a hořčici. Ale ty běžné už jsou dneska bezlepkové. V rybí polévce pak musíme oželet krupici, pokud ji někdo používá namísto jiker a osmaženou housku. Nebo zase použít bezlepkovou. Tradiční bezlepková večeře tedy žádný velký problém nepředstavuje. Můžeme ji klidně nabídnout i návštěvě, a pokud by o bezlepkové dietě člena rodiny nevěděla, je velmi pravděpodobné, že si ničeho nevšimne.

 

Jiná situace je s cukrovím a vánočkou. Na bezlepkové cukroví je možné najít bezpočet receptů na internetu, a to jak obyčejné recepty, tak videorecepty. Je ale dobře možné využít na cukroví i běžné recepty a suroviny s lepkem nahradit bezlepkovými. To už ale vyžaduje trochu cviku a zkušeností, protože bezlepková mouka se, ve spojení s vejcem, vodou, tukem, popř. dalšími surovinami, chová jinak, nežli mouka pšeničná. Toto ale zkušené hospodyně zvládají. Většina bezlepkového cukroví už ale na rozdíl od večeře od „lepkového“ rozeznatelná je. Např. známé linecké cukroví je v bezlepkové variantě více lepivé, tj. lepí se při konzumaci na patro, ale také více křehké. Ale např. vosí hnízda nebo rumové či ořechové kuličky jsou k nerozeznání. A pak je možné zaměřit se na přirozeně bezlepkové cukroví, jakými jsou třeba bílkové a ořechové pusinky nebo kokosky.

 

V bezlepkové variantě je možné také připravit perníčky včetně zdobení. Pokud ale chce někdo použít hotovou polevu, je zase třeba kontrolovat složení a vybrat bezlepkovou.

 

Největší potíž je ale s vánočkou. Obecně je pečení z kynutého těsta v bezlepkové variantě velmi náročné a mnohým se z počátku příliš nedaří. Ať už je to chleba, buchty nebo právě vánočka a na velikonoce mazanec. Vánočku také můžeme koupit hotovou. Zpravidla ale jen přes internet nebo velmi omezeně v některých obchodech na objednání. Největší potíž u bezlepkové vánočky je v tom, že těsto musí být poměrně řídké, aby hotová vánočka nebyla příliš tvrdá, ale pak je problém ji uplést. To se často řeší tím, že se vánočka neplete, ale upeče se ve formě. Je také možné typický pletený tvar oželet a vánočku upéci v chlebíčkové formě. Zkušené pekařky ale pletenou vánočku zvládnou. Je možné pak postupovat podobně jako u chleba, tj. přidat do těsta vlákninu a péci v troubě s vodou. Také je možné do vánočky, podobně jako do chleba přidat namočená a rozmixovaná chia a lněná semínka, která zlepšují vláčnost hotového pečiva.

 

Bezlepkové vánoce tedy nejsou z hlediska přípravy jídla a pečení cukroví a vánočky příliš náročné. Co ale opravdu náročné je, je zvládnout to finančně. Tady jsou celiaci a jejich rodiny značně handicapovaní.