Kategorie: Aktuality, Tématické články

Vánoce celiaků

Vánoce celiaků

 

 

Vánoce jsou krásné a tradiční svátky, které jsou charakteristické mnoha symboly. Jedním z takových příjemných symbolů vánoc je vánoční cukroví. Pečení vánočního cukroví je v mnoha rodinách úplným rituálem a radují se z něj většinou děti. Ale jsou děti, které si mnoho radosti jak ze samotného pečení cukroví, tak z jeho konzumace, příliš neužijí. Jedná se o celiaky, tedy ty, kteří musí dodržovat bezlepkovou dietu.

Je sice možné upéci bezlepkové cukroví, jde to ale obtížněji a především je extrémně drahé. Vycházíme-li ze skutečnosti, že většina cukroví má základ v mouce, pak pro pečení bezlepkového cukroví je třeba použít mouku bezlepkovou, která je podstatně dražší, nežli běžná pšeničná mouka. Dražší je tedy i z ní vyrobené cukroví, ale také vánočka nebo smažený kapr obalovaný v trojobale. Vánoce jsou tedy pro rodiny, kde je celiak, velmi nákladné, ale i náročné, co do přípravy pokrmů.

Kromě vysoké ceny bezlepkové mouky je velkým problémem i dostupnost ostatních bezlepkových surovin, jak na výrobu cukroví, tak na další pokrmy. Např. rozinky, ořechy, kokos, ale i vanilkový cukr čokoláda na vaření, adventní kalendáře a další je potřeba často složitě shánět, protože mnohé z těchto důležitých potravin pro cukroví je při manipulaci a balení lepkem kontaminováno, a tedy jsou pro celiaky nevhodné.  A tak k symbolům vánoc patří u celiaků také obíhání supermarketů, malých potravinových obchodů, zdravých výživ, lékáren apod., aby pořídili vše potřebné pro vánoční cukroví a na večeři.

Ale i přes uvedené obtíže jsou vánoce celiaků  zpravidla plnohodnotné. Záleží na zkušenosti a zručnosti hospodyněk a na ohleduplnosti okolí.

Naše organizace pořádá každoročně předvánoční setkání celiaků, na kterém je možné vánoční cukroví ochutnat. Účastníci si vyměňují recepty a předávají rady a zkušenosti. Vždy je velmi přínosné, když celiak vidí, že v tom není sám, a že jsou na blízku lidé se stejným postižením a jsou ochotni pomoci.

 

 

Helena Sasová

Celia – život bez lepku o. p. s.