Kategorie: Aktuality

Je celiakie nebezpečná?

Je celiakie nebezpečná?Je opravdu nutné lepek ze stravy zcela vynechat? Nestačí pouze jeho omezení, pokud vymizí zdravotní potíže pacienta?

 

 

 

Celiakie je autoimunitní nemoc, ale na rozdíl od ostatních autoimunitních nemocí je možné ji velmi úspěšně léčit. Zatímco u ostatních autoimunit dokáže v současné sobě medicína pouze potlačovat symptomy a napravovat škody, které imunitní systém napáchal, u celiakie dokážeme autoimunitní proces zastavit. To je možné jen proto, že víme, co autoimunitní reakci organismu vyvolává. Je to lepek. Lepek je bílkovina, která se nachází v povrchové části zrna některých obilovin. Pacient trpící celiakií tedy musí takové obiloviny ze své strany vynechat. Proto se mluví o bezlepkové dietě.

 

Je ale opravdu nutné lepek ze stravy zcela vynechat? Nestačí pouze jeho omezení, pokud vymizí zdravotní potíže pacienta?

 

NESTAČÍ!

 

Autoimunitní proces, který v těle nemocného nastává po požití lepku, se může zastavit pouze jeho úplným vyloučením ze stravy. A je třeba autoimunitní proces zastavit?

 

ANO!

 

Omezení lepku ve stravě autoimunitní proces nezastaví. Podobně jako porušování diety, které autoimunitní proces opakovaně spouští a účinky takové diety jsou pak téměř nulové.

 

Celiakie je velmi vážná nemoc, která dokáže v těle nemocného napáchat velké škody a v mnoha případech končí předčasnou smrtí. Celiakie může vyvolat některá smrtelná onemocnění včetně rakoviny. V některých případech jsou projevy nemoci, zejména v počáteční fázi, mírné a není žádnou výjimkou, že pacient je raději přetrpí, nežli by se omezoval dietním režimem. To je ale fatální chyba, protože mnohé vážné zdravotní problémy, vyvolané neléčenou celiakií, zůstávají pacientovi skryty, tj. dočasně je subjektivně nevnímá. Takové zdravotní problémy jsou např. anémie z nedostatku železa nebo osteoporóza z nedostatku vápníku. Ale i jiné zdravotní problémy, které se můžou jevit jako nesouvisející s celiakií, můžou časem přerůst ve velmi závažné komplikace.

 

Dalším velkým nebezpečím neléčené celiakie je potenciální rozvoj dalších autoimunitních nemocí, jako je diabetes, autoimunitní zánět jater, ledvin a štítné žlázy. Tyto nemoci, ale už není možné léčit kauzálně, protože současná medicína nezná příčinu vzniku. Velkým problémem neléčené celiakie jsou ale i další symptomy, jako např. deprese, únava, poruchy spánku, průjmy, hubnutí, nadýmání apod. Zvláštní kapitolou neléčené celiakie, tedy i nedodržování, či porušování diety je neplodnost a opakované potraty.

 

Léčbu celiakie tedy není vhodné podceňovat a porušovat dietu v okamžiku, kdy je její dodržování nemocnému nepohodlné.