Kategorie: Aktuality, Ostatní aktivity

Dny svaté Markéty letos už po osmé.

Dny svaté Markéty letos už po osmé.Dny pro život bez lepku na hradě Rotštejně i letos probíhaly v sobotu po celou otevírací dobu hradu a byly pro návštěvníky příjemným zpestřením.

 

 

 

 

Tradiční akce, kterou pořádá spolek Ochrana Klokočských skal, z.s. na hradě Rotštejně. A tradičně nechyběly ani Dny pro život bez lepku v sobotu 24. 7. a 7. 8. 2021.

 

Akce Dny svaté Markéty probíhá každoročně v čase žní. V letošním roce to bylo od 3. 7. do 15. 8. 2021. A v rámci této akce, zasvěcené obilí, byly dvě soboty věnovány problematice celiakie, resp. bezlepkové diety. Při bezlepkové dietě se nesmí konzumovat typické, v našich podmínkách hojně používané, obiloviny, tj. pšenice, ječmen, žito a oves, ale ostatní obiloviny, např. rýže, kukuřice, proso, jáhly atd. se konzumovat smějí. A tak jako jsou při běžné stravě zdravých lidí používány obiloviny, i u celiaků je to stejné. Rozdíl je pouze v tom, že celiaci používají obiloviny, které neobsahují lepek.

 

Dny pro život bez lepku na hradě Rotštejně i letos probíhaly v sobotu po celou otevírací dobu hradu a byly pro návštěvníky příjemným zpestřením. A ačkoliv některé návštěvníky problematika bezlepkové diety vůbec nezajímala a ani neochutnali nic z nabízených bezlepkových produktů, bylo hodně těch, kteří naopak velký zájem projevili. Nejenom, že si poslechli povídání o tom, proč někteří lidé drží bezlepkovou dietu a co je podstatou takové diety, ale také nás zahrnuli mnoha otázkami. A naopak někteří návštěvníci hradu, poskytly mnoho užitečných informací i nám. Na ochutnávku byly jako obvykle k dispozici 2 druhy chleba (jeden domácí a jeden kupovaný), piškotová bábovka, krekry, preclíky, oplatky a sušenky. Jako každý rok největší úspěch slavila bábovka. Zejména u dětí.

 

Kromě mnoha informací a pár soust bezlepkových dobrot, si návštěvníci mohli odnést i tištěné edukační materiály (brožuru, letáky, vizitky).

 

Někteří pravidelní návštěvníci hradu Rotštejn a Klokočských skal si plánují svou návštěvu cíleně ve dnech, kdy probíhá tato akce.

 

 

 

 

 

 

Zřícenina hradu Rotštejn

 

Zřícenina hradu Rotštejn

 

 

Zřícenina hradu Rotštejn

 

 

Zřícenina hradu Rotštejn