Kategorie: Aktuality

Dny svaté Markéty letos již po čtvrté

Dny svaté Markéty letos již po čtvrtéSoučástí akce je i prezentace bezlepkových potravin, ukázka a ochutnávka bezlepkového pečiva – chlebů, bábovky, sušenek, oplatek, tyčinek, krekrů apod. V letošním roce tato společná akce proběhla již po čtvrté a předpokládáme, že bude pokračovat i v příštích letech.

 

Tato akce je zajímavým propojením činnosti více organizací. Ochrana Klokočských skal, z. s. je nezisková organizace, která vznikla již před mnoha lety.

 

Spolek je dobrovolným svazkem občanů, v němž se sdružují milovníci a obdivovatelé historie, kultury, lidových tradic, ochrany přírody a krajiny k aktivní činnosti na jejich ochranu, popularizaci a k realizaci veřejně prospěšné činnosti v oborech péče o kulturní a přírodní dědictví, jejich zachování, prezentace, ochrana a trvale udržitelný rozvoj na území Libereckého kraje a geoparku Český ráj.

 

Jednou z mnoha jejich činností je i péče o zříceninu hradu Rotštejn.

 

 

 

 

 

Spolek na hradě organizuje mnoho akcí pro děti i dospělé a spolupracuje s dalšími organizacemi, např. s Oblastním spolkem Českého červeného kříže Jablonec nad Nisou, Tichým světem, o.p.s., střešní organizací Neziskovky Libereckého kraje z. s. a také s naší organizací.

 

Naše spolupráce spočívá v účasti na akci Dny svaté Markéty, která se týká pečiva, především pečení chleba. Je to malá výstava nejen o pečení chleba a kulturních souvislostech spojených s touto potravinou, ale také povídaná pekařská pohádka, soutěž v poznávání obilovin a výrobků z nich a ochutnávka různých druhů chleba. O víkendech bývá zpestřením prohlídky i zpívaný výklad dějin hradu.

 

Součástí akce je i prezentace bezlepkových potravin, ukázka a ochutnávka bezlepkového pečiva – chlebů, bábovky, sušenek, oplatek, tyčinek, krekrů apod. V letošním roce tato společná akce proběhla již po čtvrté a předpokládáme, že bude pokračovat i v příštích letech.

 

 

Návštěvníci se nejvíce zajímají o celiakii jako nemoc. Ptají se na příznaky, způsoby diagnostikování a léčby. Ale také se akce zúčastňují celiaci a jejich rodiny a pak se řeší dieta: správné dodržování, dostupnost bezlepkových potravin, pečení chleba, ale sociální problémy, např. příspěvek na péči, stravování ve školních jídelnách apod.

 

Vždy jsou k dispozici edukační brožury, letáky a prezentační materiály výrobců a prodejců bezlepkových potravin.

 

Děkujeme všem, kteří nám pro tuto akci poskytli vzorky: bezlepkovou mouku, směsi na chleba, na perník, sušenky, oplatky, krekry apod. a nabídli pro návštěvníky tištěné prezentační materiály s recepty a důležitým informacemi.

 

Děkujeme kastelánce hradu Haně Talli Hlubučkové a všem organizátorům této skvělé akce za možnost spolupráce, poskytnuté prostory, tvorbu prezentačního panelu a distribuci brožur.

 

V letošním roce navštívilo akci více než 200 lidí.