Kategorie: Aktuality, Ostatní aktivity

Dny pro život bez lepku na hradě Rotštejně

Dny pro život bez lepku na hradě RotštejněV r. 2020 už to byla sedmá akce,která nabízí veřejnosti nejen zajímavé informace o problematice celiakie, ale také ochutnávky bezlepkových chlebů, bábovky, sušenek, krekrů a dalších potravin.

 

 

 

Když jsme v r. 2014 přijali nabídku občanského sdružení Ochrana Klokočských skal uspořádat na hradě Rotštejně akci na prezentaci celiakie a bezlepkové diety netušili jsme, jak úspěšná to bude v dalších letech akce a jak dobře se nám bude s touto organizací spolupracovat.

 

V r. 2020 už to byla sedmá akce. Akce, která nabízí veřejnosti nejen zajímavé informace o problematice celiakie, ale také ochutnávky bezlepkových chlebů, bábovky, sušenek, krekrů a dalších potravin.

 

Den pro život bez lepku je součástí aktivity spolku OKS, který pod názvem Dny svaté Markéty pořádá již mnoho let na zřícenině hradu Roštejn. Hrad, který je spolkem spravován, je k dispozici návštěvníkům od jara do podzimu k běžným prohlídkám a prohlídkám s výkladem. Členové spolku OKS ale na hradě pořádají také mnoho zajímavých akcí, které mají návštěvníkům prohlídku hradu zpestřit. Dny svaté Markéty je tedy pouze jedna z mnoha takových akcí. Dny svaté Markéty trvají na hradě celkem 7 týdnů a z nich vždy 2 soboty, 1 sobota v červenci a 1 sobota v srpnu, jsou věnovány celiakii a bezlepkové dietě.

 

Návštěvníci si tedy kromě prohlídky hradu můžou vyslechnout zajímavé povídání o problematice celiakie, můžou ochutnat nabízené potraviny a můžou se ptát na vše, co je zajímá. Někteří návštěvníci mnoho zájmu neprojevují, ale většina je zvídavá. A tak zatímco děti třeba poslouchají pekařskou pohádku, kterou jim s nadšením vypráví kastelánka hradu, dospělí diskutují o bezlepkové dietě. Mnozí se s bezlepkovým pečivem setkávají poprvé.

 

Po celou dobu konání akce jsou návštěvníkům k dispozici také edukační brožury, letáky a vizitky s kontakty, kdyby měl někdo zájem o další informace nebo pomoc.