Kategorie: Aktuality

DEN ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÝCH V JABLONCI NAD NISOU

DEN ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÝCH V JABLONCI NAD NISOUDen zdravotně postižených má seznámit širokou veřejnost s nabídkou činnosti organizací, které se věnují zdravotně postiženým.

 

 

 

V úterý 13. června 2017 jsme se zúčastnili akce na náměstí před radnicí v Jablonci nad Nisou.

 

Jablonecký klub Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí pořádal každoroční Den zdravotně postižených. V jednotlivých stáncích se představily různé organizace poskytující sociální služby nebo pomáhající zdravotně postiženým lidem. Součástí akce byl bohatý doprovodný program.  

 

Novinkou tohoto ročníku byla nafukovací maketa tlustého střeva, která je součástí prevence rakoviny tlustého střeva.

 

Nafukovací střevo má rozměry 9 x 4 m a dá se jím procházet jako tunelem. Návštěvníci si mohli prohlédnout tlusté střevo uvnitř a viděli, co mohou nemoci se zdravou tkání udělat. Návštěvníci si také mohli vyzkoušet umělé dýchání nebo jízdu na invalidním vozíku, chůzi s berlemi a spoustu dalších věcí a situací, do nichž se hendikepovaní lidé běžně dostávají.

 

Den zdravotně postižených má seznámit širokou veřejnost s nabídkou činnosti organizací, které se věnují zdravotně postiženým.

 

Naše organizace nabízela návštěvníkům edukační brožury a ukázku bezlepkových potravin. Lidé se zastavovali a měli mnoho otázek. Nejčastěji se ptali, zda je může celiakie také postihnout a jak poznají, že touto nemocí trpí. Naopak jsme vyslechli mnoho zajímavých příběhů a zkušeností lidí, kteří sami celiakií mají nebo mají celiaka v rodině.

 

Horší jsou pak takové případy, kdy nás začnou návštěvníci poučovat o celiakii a bezlepkové dietě, protože oni to vědí lépe.ČETLI TO NA INTERNETU, ŘÍKALA TO TA A TA ZPĚVČKA, HEREČKA, MODELKA ATD. V takovém případě je každá snaha marná.

 

Mnoho lidí se také velmi brání jakýmkoliv informacím a už z dálky volají: „já to radši nechci vědět“. Je to škoda, protože neléčená a nerozpoznaná celiakie může mít fatální následky a skutečnost, že o celiakii slyšet nechtějí, protože nechtějí dodržovat bezlepkovou dietu, na tom nic nezmění.

 

 

 

Den zdravotně postižených