Kategorie: Aktuality, Tématické články

Celiakie – zrádná to nemoc

 

 

Celiakie je autoimunitní onemocnění nikoliv alergie. Mnohé lidi plete sdělení, že celiakie je NESNÁŠENLIVOST lepku. Slovo nesnášenlivost je pro laiky velmi zavádějící a mnoho lidí si pod tímto pojmem představí právě alergii. Ale není to tak. Alergie na lepek nemá s celiakií žádnou souvislost, jedná se o dvě, svým principem, zcela odlišná onemocnění.

 

Autoimunitní proces, který nastává u lidí s rozvinutou celiakií, je způsoben konzumací lepku. Proto se často mluví zjednodušeně o nesnášenlivosti. Pomýlení pojmů má ale často u široké veřejnosti za následek chybný pohled na danou problematiku.

 

Lidé mají pocit, že pokud snědí potravinu s obsahem lepku a nemají žádnou reakci, netrpí nesnášenlivostí, tedy celiakií. „Já lepek snáším“ říkají často lidé při různých diskusích na téma celiakie. Na otázku, jak to vědí, kroutí udiveně hlavou a zpravidla odpovídají: „Nic mi po jeho konzumaci není.“

 

A v tom je právě ta ZRADA. Drtivá většina pacientů s celiakií nemá po konzumaci potravin s obsahem lepku žádnou reakci, ale v tenkém střevě bují chronický zánět, dochází k atrofii střevních klků a tím ke špatnému vstřebávání živin se všemi možnými následky.

 

A tak zatímco mnoho lidí trpí pocitem, že jim nic není, že snášejí lepek, že jsou zdraví, autoimunitní proces ničí jejich tělo zevnitř a pomalu se schyluje k závažným zdravotním potížím. Těch je celá řada, ale lidé, a mnohdy ani praktiční lékaři, si je s celiakií nespojí.

 

A tak je mnoho neplodných žen, které by daly všechno na světě za to, aby otěhotněly. Hledají na internetu různé rady, často velmi absurdní, a nakonec podstupují umělé oplodnění či se uchylují k adopci.

 

A tak je mnoho dětí se stále se opakujícími záněty horních cest dýchacích, do nichž snaživé maminky za vydatné podpory pediatrů, sypou různá antibiotika a přidávají další svetry, šály a čepice, aby jejich ratolest zase nenastydla.

 

A tak je mnoho žen po čtyřicítce, které začnou trpět celou řadou neduhů, které přisuzují počátkům menopauzy a blížícímu se stáří.

 

A stejně tak je mnoho mužů po padesátce, kteří mají pocit, že už jsou prostě staří, nemocní a k ničemu, protože mají mnoho různých zdravotních potíží, jejichž příčinu lékaři né a né odhalit, byť už zběhali mnoho vyšetření. Ten povzdech „já se šedesátky (důchodu) stejně nedožiju“ je notoricky známý a je možné ho slyšet z úst padesátníků velmi často.

 

Celiakie je zrádná nemoc projevující se celou škálou příznaků, které jsou velmi snadno zaměnitelné s příznaky jiných nemocí. Pokud tedy není zcela jasné, co je objektivní příčinou zdravotních potíží pacienta, měl by trvat na vyšetření na celiakii.

 

 

 

Ing. Helena Sasová

Celia – život bez lepku o. p. s.