Kategorie: Aktuality, Tématické články

Celiakie? To se mě naštěstí netýká!

Celiakie? To se mě naštěstí netýká!Tuto větu slýcháme velmi často na akcích určených veřejnosti. Vždycky, když nabízíme informace, brožury, či edukační letáky, najdou se lidé, kteří se od nás štítivě odvracejí se slovy: „to se mě netýká“! Zpravidla jim ani nestačíme říct, jak strašně se mýlí.

 

 

Celiakie a bezlepková dieta se týká každého. Jednak může kohokoliv, kdykoliv postihnout a pak je mnoho celiaků všude kolem nás. A je opravdu dobré vědět, co to obnáší, proč celiak nemůže jít na pivo nebo si dát v pizzerii pizzu. Často totiž dochází k tomu, že lidé, kteří o celiakii nemají žádné povědomí, jsou bezohlední, považují celiaka za člověka, který je „zblblý“ nějakou dietou a dívají se na něj s despektem.

 

Mít základní povědomí o celiakii je velmi důležité především pro své vlastní dobro. Celiakie je nemoc „mnoha tváří“, tj. má širokou škálu projevů. Od téměř žádných, kdy pacient ani netuší, že je velmi vážně nemocný, až po závažné zdravotní komplikace, spojené se subjektivními obtížemi, komplikujícími pacientovi každodenní život.

 

Pokud má pacient viditelné zdravotní problémy, je odhalení nemoci relativně snadné. Pokud ale žádné viditelné zdravotní problémy nemá, cesta ke stanovení diagnózy bývá velmi složitá. Absence subjektivních obtíží ale nemusí znamenat zdraví. Celiakie se v některých případech projevuje velmi nenápadně. Bývá to např. únava, lámavost nehtů, padání vlasů, nervozita, stres, nedostatek svalové hmoty a mnoho dalších. Všechny tyto problémy ale zároveň můžou mít mnoho jiných příčin a jen málokdo si je spojí s tak závažným onemocněním, kterým je právě celiakie. A tím se také dá částečně vysvětlit, proč je diagnostikovaných tak málo pacientů. Výskyt celiakie je podle dostupných výsledků screeningů 1/100 (není vyloučeno, že je to i víc) a diagnostikovaných celiaků je v ČR přibližně 10 tis. (přesná čísla nejsou známa). Je tedy předpoklad, že jen v České republice může být 90 tis. nediagnostikovaných celiaků.

 

A co to znamená? Celiakie je velmi závažné autoimunitní onemocnění. Pokud se neléčí, může to mít pro pacienta fatální následky, které můžou končit smrtí.

 Opravdu se vás to netýká?!