Kategorie: Aktuality, Tématické články

Celiakie – je to vážné?

Celiakie – je to vážné?Celiakie je autoimunitní nemoc, která stejně jako jiné autoimunitní nemoci dokáže v těle pacienta napáchat velké škody a nakonec pacienta i zabít.

 

 

Zda je celiakie vážné nemocnění a jak vážné, je otázka, kterou často pokládají lidé, kteří navštěvují akce pro veřejnost, které naše organizace pořádá. Ať už jsou to Dny svaté Markéty na hradě Rotštejně, Dny zdravotně postižených v Jablonci nad Nisou, pravidelné besedy v Liberci, Jablonci a Turnově, ale i mnoho dalších. Pojem celiakie už zdaleka není neznámý, jako tomu bylo ještě před pár lety. Lidé vědí, že jde o nemoc a že nemocný se musí léčit. Stejně tak pojem bezlepková dieta je už dobře známý. A i když kolem bezlepkové diety stále panuje řada mýtů, většina lidí ví, že jde o léčbu celiakie.

 

Celiakie je autoimunitní nemoc, která stejně jako jiné autoimunitní nemoci dokáže v těle pacienta napáchat velké škody a nakonec pacienta i zabít. Celiakie se od ostatních autoimunitních nemocí liší především tím, že je možné kauzální léčbou autoimunitní proces zastavit a stabilizovat pacienta do stavu, jako by byl zdravý. A kauzální léčbou je právě bezlepková dieta. Aby ale k zastavení autoimunitního procesu došlo, je třeba dietu dodržovat správně, tedy striktně a neporušovat ji. Porušováním diety se autoimunitní proces znovu spouští a po nějaké době se objeví zdravotní problémy. Ať už stejné, jaké měl pacient před stanovením diagnózy, nebo jiné.

 

Celiakie je vážná nemoc, jako každá jiná autoimunitní nemoc. Pokud se u pacienta nezjistí a neléčí se nebo pacient léčbu nedodržuje, objevuje se řada zdravotních problémů. Projevy celiakie jsou různé od těch nejtěžších a velmi závažných až po mírné, které pacient často ani nevnímá. Ale i subjektivně vnímané nepatrné zdravotní potíže můžou později přerůst v závažné poškození zdraví. Záleží na mnoha okolnostech.

 

Medicína rozlišuje příznaky nemoci na typické, které se objevují asi u 30% postižených a na atypické. Mezi typické příznaky patří úbytek hmotnosti, křeče v břiše, průjem, objemná zapáchající stolice plná nestráveného tuku, nadýmání a u dětí bývá typickým příznakem také nafouklé břicho. Mezi typické příznaky už v současné době řadí někteří lékaři i anemii z nedostatku železa. Atypických příznaků ve velké množství a může to být téměř cokoliv. Velmi často patří mezi příznaky celiakie takové zdravotní problémy, které jsou naopak typickými příznaky jiných onemocnění a tedy, pokud se celiakie těmito příznaky projevuje, cesta ke správné diagnóze bývá problematická. Mezi takové příznaky patří např. únava, apatie, úzkost nebo deprese. Ale také to jsou poruchy svalové koordinace, svalová ochablost nebo svalové křeče. Zvláštními a často opomíjenými příznaky celiakie je neplodnost u žen. Je mnoho žen, které nemohou otěhotnět, ačkoliv není patrný žádný důvod a žena je z pohledu gynekologa zcela zdravá. U dětí jsou opomíjenými příznaky časté záněty horních cest dýchacích. Pokud dítě trpí opakovanými záněty dýchacích cest, měl by ho pediatr na celiakii vyšetřit. V neposlední řadě je důvodem k vyšetření na celiakii také jiná autoimunitní nemoc. Celiakie se často sdružuje s jinými autoimunitami, nejčastěji s diabetem I. typu, ale také s autoimunitním závětem jater, ledvin, štítné žlázy apod. Tady lze zjednodušeně laicky říci, že pokud imunitní systém jednou udělá chybu, má tendenci dělat další. Proto je tak důležité autoimunitní proces zastavit, je-li to možné. A u celiakie to možné je.  

 

Celiakie ale není vážné onemocnění pouze pro své příznaky a následky, které, není-li léčena, sebou přináší. Celiakie je také velmi časté onemocnění. Výskyt celiakie je odhadován na 1 :100, ale některé dílčí screeningy ukazují, že to může být i víc. Tedy na poměr 1:97 u plošného screeningu, kdy nejsou testováni pouze lidé s příznaky, ale i bezpříznakoví.

 

A vážná je také, v souvislosti s celiakií, skutečnost, že je celiakie značně poddiagnostikovaná. A to nejen v naší zemi, ale celosvětově. V některých zemích je situace lepší, v jiných horší. V ČR se odhaduje, že jsou diagnostikováni  1-2 lidé na 10 nemocných. A i když se situace zlepšuje, stále není dobrá. Mnoho celiaků zůstává neodhaleno a neléčeno.