Bezlepková dieta versus životní styl

 

V poslední době se objevují informace o „nové dietě“. Je prezentována jako zdravý životní styl, je to hit hollywoodských hvězd, zkrátka pojem „bezlepková dieta“ můžete slyšet v jiné souvislosti, než je její původní a pravé místo. Ráda bych zdůraznila, že bezlepková dieta je JEDINOU A VÝLUČNOU LÉČBOU lidí, kteří onemocněli celiakií.

 

Pokud se podíváme do historie vývoje člověka, bylo naší obživou ve většině období maso, člověk ulovil zvíře, snědl ho. Teprve později se stal z člověka zemědělec a začal pěstovat obilí. Lidé, jejichž trávicí trakt se nepřizpůsobil trávení obilovin, zemřeli, ti ostatní se adaptovali a přežili. Dá se říci, že obiloviny byly v jídelníčku člověka po většinu historie okrajovou záležitostí.

 

Setkala jsem se s názorem, že lepek zdravému člověku škodí, že lepek může způsobovat deprese… Také můžete najít informaci, že sportovec, který drží bezlepkovou dietu, lépe nabírá svalovou hmotu. Jsou to velmi zjednodušené a poněkud zavádějící informace. Neexistuje žádná studie, která by tyto skutečnosti potvrdila. Zdravý člověk může bez problému konzumovat obiloviny s lepkem, zdravý sportovec bude nabírat svalovou hmotu i bez dodržování bezlepkové diety.

 

Výše zmíněné negativní projevy se skutečně vyskytují, ale u lidí, kteří celiakií trpí. Pak u nich skutečně konzumace lepku může způsobit deprese, může zapříčinit to, že nenarůstá svalová hmota. Pokud máte zkušenost, ať vlastní či zprostředkovanou, že po zahájení bezlepkové diety pocítíte zlepšení zdravotního stavu, může to tak být. Ze zkušenosti vím, že pokud se zahájí jakákoli změna jídelníčku, zvláště „zdravým směrem“, lidé zlepšení pociťují. Je otázka, do jaké míry je to vliv změny jídelníčku a do jaké míry je to placebo efekt – psychický pocit, že dělám pro sebe něco dobrého, lepšího.

 

Každý člověk má právo stravovat se dle svého svědomí, nemůžeme bránit zdravému člověku, aby se stravoval bezlepkově, ale v tomto případě je zdravý a je to jeho dobrovolná volba. Lidé s celiakií si ale tuto dietu sami dobrovolně nevybrali, jsou nemocní a bezlepková dieta je jejich lékem podobně, jako pro diabetiky je lékem inzulin!!!! Je smutné, že v honbě za popularitou, v honbě za penězi někteří prohlásí „léčebnou dietu“ za zdravý životní styl. Přijde mi to trochu jako rouhání, „rozcapenost“, zřejmě si tito lidé neuvědomují a předpokládám, že ani netuší, jak nesnadný je život s bezlepkovou dietou. Bezlepkové potraviny jsou výrazně dražší ve srovnání s běžnými potravinami. Člověk s celiakií se s obtížemi nají v běžné restauraci, nákup potravin ho stojí mnoho času, zvláště v počátku, kdy ještě neví, které potraviny může bez problému koupit a které ne. Musí pečlivě číst etikety….

 

Je vhodné a dobré, aby měla široká veřejnost povědomí o tom, že celiakie existuje, co je to za nemoc, je vhodné, aby lidé měli povědomí o bezlepkové dietě, ale bylo by také vhodné, aby se léčebná dieta nezaměňovala za zdravý životní styl.

 

Mgr. Lenka Mičová

Nutriční terapeutka, Krajská nemocnice Liberec, a.s.